O mně

Jsem maminkou dvou dětí.
V době kdy se narodil syn, jako první dítě, jsem věřila, že „prostě žena porodí a kojí“. Nebylo to tak jednoduché. O porodu a kojení jsem moc nevěděla, ale věřila jsem svým mateřským instinktům. Do porodnice jsem jela s vědomím, že porod i kojení prostě zvládnu. Porod byl náročný a syn se po něm kojit nechtěl vůbec. Trvalo měsíc (kojila jsem, odsávala a dokrmovala), než se vše obrátilo k lepšímu. Kojil se 18 měsíců.
Po 4 letech, po krásném porodu, se narodila dcera. Kojila se ještě méně,než syn. Začala hledat informace, proč se „nám to děje“, co změnit a vylepšit, protože jsem se odmítala vzdát. Dcera se kojila aktivně do 3 let. Bylo to náročné, protože byla bojkotářkou. Kojení, ale naplňovalo náš vztah a dávalo smysl. Jsem dnes nesmírně ráda, že jsem se nevzdala bez boje.

Porod může mít různé podoby. Pokud ale z něj vyjde žena silná a šťastná, ponese si to celým životem jako pozitivní zážitek. Čím více o kojení vím, tím je pro mě zázrakem, ale i biologickou normou.

Laktační poradenství není mou profesí, ale koníčkem, který dělám s láskou pro lepší budoucnost, zdraví naše a našich dětí.......... a hlavně pro lepší vztahy mezi rodiči a jejich dětmi.

Vzdělání a kurzy

Děti přichází kvůli tomu, aby nám něco řekly, nebo aby nás něco naučily. Děti nás učí každý den. Díky našim dětem jsem se rozhodla jít svojí novou cestou.

V roce 2015 jsem se dostala do zimního základního kurzu Mamila o.z. pro laktační poradenství, který jsem absolvovala v Praze.
O.z. Mamila jsem si vybrala, protože poskytuje i během mé praxe další a další vzdělávání pro vlastní růst, velké množství informací, či novinek, co se v oblasti kojení děje.
Mamila funguje podle protokolů.
Mamila mi dala neskutečně moc odpovědí ke kojení našich dětí, dala mi (a pořád dává) „návod“ na to, jak co nejlépe připravovat ženy na kojení, jak pomáhat při různých problémech s kojením. Ukázala mi, že jejich postupy fungují, a díky nim může kojit více žen a více dětí může být kojeno.
V roce 2016 jsem se účastnila konference s neurovědcem a expertem na kontakt kůže na kůži Nilsem Bergmanem. Proč je tak moc důležité, aby byla žena hned po porodu s miminkem, o nulové separaci.

A čím víc jsem se zajímala o kojení, tím víc jsem si uvědomovala, že kojení závisí na všech aspektech rodičovství: těhotenství, porodu, co se při něm děje, a co se děje po něm. Že kojení jde ruka v ruce s přirozenými porody, s kontaktem kůže na kůži, společným spaním(breastsleeping), nošením na těle (v šátku, či nosítku) a vztahové vazbě.

V roce 2018 jsem se přihlásila do kurzu Aperia o.z. Lektorka předporodní přípravy a rodičovství, který jsem ukončila v roce 2020 závěrečnou skouškou a certifikací. Aperio mi dalo přesně to, co jsem v tu chvíli potřebovala-náhled na porod z jiného úhlu. Žena, která čte a hledá informace o porodu a kojení ještě v těhotenství, může si sepsat své porodní přání, zjistit jaké má možnosti ohledně porodu, a podle své svobodné volby se rozhodnout v pravý čas.
V roce 2019 jsem se zúčastnila sympózia s antropologem dr. Jamesem McKennou, který je expertem na dětský spánek. Utvrdil mně v tom, jak společné spaní rodičů a dětí přináší různé benefity-jednodušší noční kojení, kontakt, navyšování imunity, do budoucna, našich dětí.
V roce 2020 jsem absolvovala kurz pro Lektorky cvičení pro těhotné. Toto cvičení jsem vložila do svého kompletního předporodního kurzu. Cvičení může být v těhotenství příjemným protažením svalů, přípravou k porodu, ale i spestřením kurzu, který trvá dvě delší dopoledne.
Od roku 2016 se účastním pokročilých kurzů Mamila o.z., protože další vzdělávání a získávání zkušeností je nesmírně důležité.

Myslím, že tímto svoje vzdělávání určitě nekončím. Věřím, že se mi postupně otvírají další a další dveře. Moje touha po vědění o porodech a kojení a dalších tématech souvisejících s mateřstvím je obrovská.
A moje přání pro všechny ženy?
Mám několik přání.
Přeji Vám, aby jste prožívali krásné porody, kde se narodí nejen vaše Dítě, ale i vy se zrodíte v Matku, které síla a láska nebude mít hranice. Přeji Vám, aby se vaše první minuty s miminkem vryly do Vašich vzpomínek, které sebou ponesete celý život. Přeji vám, aby kojení bylo o mateřském mléce, o pocitu bezpečí, úsměvech a lásky vás obou.

Andy