O mně

Jsem maminkou dvou dětí.
V době kdy se narodil syn (2010), jako první dítě, jsem věřila, že „prostě žena porodí a kojí“. Nebylo to tak jednoduché. O porodu a kojení jsem moc nevěděla, ale věřila jsem svým mateřským instinktům. Do porodnice jsem jela s vědomím, že porod i kojení prostě zvládnu. Porod byl náročný a syn se po něm kojit nechtěl vůbec. Trvalo měsíc (kojila jsem, odsávala a dokrmovala), než se vše obrátilo k lepšímu. Kojil se 18 měsíců.
Po 4 letech, po krásném porodu, se narodila dcera(2014). Kojila se ještě méně,než syn. Začala hledat informace, proč se „nám to děje“, co změnit a vylepšit, protože jsem se odmítala vzdát. Dcera se kojila aktivně do 3 let. Bylo to náročné, protože byla bojkotářkou. Kojení, ale naplňovalo náš vztah a dávalo smysl. Jsem dnes nesmírně ráda, že jsem se nevzdala bez boje.

Porod může mít různé podoby. Pokud ale z něj vyjde žena silná a šťastná, ponese si to celým životem jako pozitivní zážitek. Čím více o kojení vím, tím je pro mě zázrakem, ale i biologickou normou.

Andy

Vzdělání a kurzy

Děti přichází kvůli tomu, aby nám něco řekly, nebo aby nás něco naučily. Děti nás učí každý den. Díky našim dětem jsem se rozhodla jít svojí novou cestou.

V roce 2015 jsem se dostala do zimního základního kurzu Mamila o.z. pro laktační poradenství, který jsem absolvovala v Praze.
O.z. Mamila jsem si vybrala, protože poskytuje i během mé praxe další a další vzdělávání pro vlastní růst, velké množství informací, či novinek, co se v oblasti kojení děje.
Mamila funguje podle protokolů.
Mamila mi dala neskutečně moc odpovědí ke kojení našich dětí, dala mi (a pořád dává) „návod“ na to, jak co nejlépe připravovat ženy na kojení, jak pomáhat při různých problémech s kojením. Ukázala mi, že jejich postupy fungují, a díky nim může kojit více žen a více dětí může být kojeno.
V roce 2016 jsem se zúčastnila kurzu nošení u Mamila o.z. Vázání dětí do šátku. Ujistila jsem se jak může správne nošení dětí pomáhat ženám (i mužům) v péči o jejich dítě.
V roce 2016 jsem se účastnila konference s neurovědcem a expertem na kontakt kůže na kůži Nilsem Bergmanem. Proč je tak moc důležité, aby byla žena hned po porodu s miminkem, o nulové separaci.

A čím víc jsem se zajímala o kojení, tím víc jsem si uvědomovala, že kojení závisí na všech aspektech rodičovství: těhotenství, porodu, co se při něm děje, a co se děje po něm. Že kojení jde ruka v ruce s přirozenými porody, s kontaktem kůže na kůži, společným spaním(breastsleeping), nošením na těle (v šátku, či nosítku) a vztahové vazbě.

V roce 2018 jsem se přihlásila do kurzu Aperia o.z.. Lektorka předporodní přípravy a rodičovství, který jsem ukončila v roce 2020 závěrečnou skouškou a certifikací. Aperio mi dalo přesně to, co jsem v tu chvíli potřebovala-náhled na porod z jiného úhlu. Žena, která čte a hledá informace o porodu a kojení ještě v těhotenství, může si sepsat své porodní přání, zjistit jaké má možnosti ohledně porodu, a podle své svobodné volby se rozhodnout v pravý čas.
V roce 2019 jsem se zúčastnila sympózia s antropologem dr. Jamesem McKennou, který je expertem na dětský spánek. Utvrdil mně v tom, jak společné spaní rodičů a dětí přináší různé benefity-jednodušší noční kojení, kontakt, navyšování imunity, do budoucna, našich dětí.
V roce 2020 jsem absolvovala kurz pro Lektorky cvičení pro těhotné. Toto cvičení jsem vložila do svého kompletního předporodního kurzu. Cvičení může být v těhotenství příjemným protažením svalů, přípravou k porodu, ale i spestřením kurzu, který trvá dvě delší dopoledne.
Od roku 2016 se účastním pokročilých kurzů Mamila o.z., protože další vzdělávání a získávání zkušeností je nesmírně důležité.

V roce 2020 jsem se přihlásila do kurzu duly u České Asociace Dul o.z.. Mým cílem absolvování kurzu bylo, abych mohla ženy nejen připravovat na jejich porod a pomáhat s kojením. Ale abych mohla být součástí jejich porodního příběhu. Pomáhat ženě, či jejímu partnerovi v péči o rodící ženu, následně o miminko – první přisátí. Budu tu pro ni, když ji potřebuje i v období šestinedělí, ale i po něm. Během kurzu jsem byla „dulou studentkou“. Celý kurz mi dal podrobný náhled na to, kdo vlastně „dula“ je. Dula není zdravotník, je to průvodkyně porodem.

V říjnu 2021 jsem ukončila hlavní část kurzu – účast na přednáškách a seminářích. A tím se ze mě stala „dula absolventka“.

V září 2021 jsem se zůčastnila semináře s mexickou porodní bábou Angelinou Martinez Miranda. Mluvila o jejich mexických tradicích. O tom jak oni přistupují k cyklu ženy. Naučila jsem se pracovat s rebozem a začala se více zajímat o vaginální napářku.

V roce 2022 (únor) jsem se účastnila online kurzů: o Mikrobiomu se slovenským dr. Ladislavem Kuželou a o Ženském zdraví s Helenou Máslovou.

Velmi důležitým online seminářem bylo s Michelem Odentem (francouzským chirurgem, žijícím v Anglii, zabývající se většinu svého života porody, známá kniha Znovuzrozený porod) ) a dulou žijící v Anglii Lilianou Lammers. S jakou láskou mluví o zrození dětí, by měli na porod nahlížet všichni, co k porodům chodí.

Následně ve 3 částech jsem se účastnila kurzu u Lucky Truhlářové, pro pohled na těhotenství, porod, či po porodu z hlediska fyzioterapie.

Rok 2022 byl pro mne přelomový, protože jsem začala doprovázet k porodům do porodnic i do domácího prostředí.

V únoru 2023 jsem byla v Praze, na kurzech u Kristýny Zemánkové, psycholožky a porodní asistentky. Nepostupující porod a VBAC-vaginální porod po císařském řezu, jsou velmi častá témata v mé dulí praxi.

V březnu 2023, v Praze, jsem složila ústní zkoušku u ČAD- České asociace dul, a stala se mně "certifikovaná dula ČAD".

V květnu a červnu 2023 jsem se účastnila kurzu u NAZEP - Nezávislá asociace zpracování a enkapsulace placenty v Praze. Proto i ke svým službám jsem začala nabízet zpracování placenty.

Nejsem sběratelkou certifikátů. Těhotenství, porod a mateřství stále otevírá další a další dveře. Dozvídat se daleko víc a víc, co mi pomůže v péči o ženy a jejich děti, mě žene vpřed. Vzdělávám se, a budu se vzdělávat dál, protože vím, že můžou být další a další informace, které mi můžou pomoct, například na dalším laktačním poradenství, či u dalšího doprovodu u porodu.

Z lásky k porodu a ke kojení...

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

JARO - LÉTO 2024

JARO - LÉTO 2024

Mám volné termíny k doprovodům k porodům:

DUBEN - 1 místo - last minute (to stihneme :-) )

KVĚTEN - 2 volné místa

ČERVEN - 1 volné místo

ČERVENEC - 1 volné místo

SRPEN - 1 volné místo

ZÁŘÍ - 2 volné místa

ŘÍJEN - 2 volné místa

LISTOPAD - 2 volné místa

PROSINEC - 2 volné místa

Podpůrné skupinky - najdete termíny v Událostech.

Předporodní kurzy a pomoc s kojením - termín dle společné domluvy.

Volejte nebo pište sms 773 930 255.

Můžete využít i kontaktní formulář zde.

....protože na porodu a kojení záleží.