Služby

"Dulí služba" - doprovod k porodu v porodnici

Začnu nejdřív tím: Kdo je dula?

Dula provází ženu a její rodinu jedinečným a neopakovatelným obdobím života, jakým je přivedení dítěte na svět. Poskytuje laskavou podporu, kvalitní informace, trpělivě ženě naslouchá a pomáhá v nelehkých situacích. Pečuje o ni v těhotenství, během porodu i v šestinedělí. Přistupuje k ženě s úctou a respektem k jejím potřebám, mateřským kompetencím a právům tak, aby tímto důležitým životním obdobím prošla posílena a s pocitem, že jej dobře zvládla.

Práce duly patří mezi nezdravotnické pomáhající profese. Dula doplňuje práci porodních asistentek, lékařů, zdravotních sester a také psychologů a dalších odborníků. V tomto smyslu je členem týmu, který se o ženu v období těhotenství, porodu a šestinedělí stará.

Zdroj: Česká Asociace Dul

Seznamovací schůzka

Dulí služba začíná už prvním setkáním, kde se spolu seznámíme. Popovídáme si o tom, jakou máte představu a přání k porodu. A o tom, jaké máte představy o mé pomoci a podpoře před porodem, či při něm, a v šestinedělí.

Předporodní schůzka/schůzky

Jsou setkání, na které můžu být jen s ženou, či i s jejím partnerem, pokud jde k porodu. Můžete to pojmout i jako „předporodní přípravu“. Popovídáme si o vašem těhotenství, a o vašich představách o porodu. Vysvětlíme si pojmy, které budete u porodu slyšet. Zaměříme se na kojení a první dny po porodu s miminkem.

Pohotovost k porodu

Většinou se drží pohotovost od ukončeného 37tt – 42tt. Pokud tomu není jinak (např.zdravotní důvody těhotné ženy apod.) Až přijde „správný čas“ a miminko bude chtít přijít na svět, budu připravená za Vámi vyjet.

Doprovod k porodu

Budu u porodu, abych Vám mohla fyzicky pomoct – masáže, obklady, rebozo, podpořit ve Vašich rozhodnutích. Či jen podat pití nebo ručník.

Poporodní návštěva doma

Většinou bývá pár dní po porodu. Přijedu k Vám domů, popovídáme si o porodu, prohlédnu si kojení a přisávání se miminka. Budu pro Vás fyzickou i psychickou oporou.

Poznámka:

Nabízím možnost půjčení knih s tématikou porodů, kojení, mateřství a výchovy.

"Dulí služba" - doprovod k domácímu porodu

Ráda bych nabídla své služby duly i ženám, které uvažují či plánují domácí porod, za přítomnosti porodní asistentky.

Seznamovací schůzka

Dulí služba začíná už prvním setkáním, kde se spolu seznámíme. Popovídáme si o tom, jakou máte představu a přání k porodu. A o tom, jaké máte představy o mé pomoci a podpoře před porodem, či při něm, a v šestinedělí.

Předporodní setkání (1x 2 hodiny)

Předporodní konzultace, kde si upřesníme, jaká bude moje role u porodu, přání ženy, případně změny v porodních přáních (schůzka se bude konat mezi 30. – 36. tt)

Po celou dobu budeme spolu v kontaktu (písemném či telefonickém).

Pohotovost k porodu

Držím pohotovost k porodu od 38tt – 42tt, t.z. že jsem schopna vyjet na zavolání, po vzájemné domluvě, k započatému porodu.

Doprovod k porodu

Po vzájemné domluvě, a vyhodnocení PA o začátku porodu, vyjedu k vám. Budu s vámi po celou dobu porodu (1, 2 a 3 doba porodní), až do doby, co bude potřeba (odjíždím po pár hodinách po porodu, kdy máme vyřešenou péči o miminko a kojení, většinou až po PA).

Návštěva po porodu

Přijíždím většinou po vzájemné domluvě nebo druhý den po porodu. Podívám se a zhodnotím kojení, poradím s péčí o miminko.

Já, jako dula, v tuto chvíli doplňuji péči, porodní asistentky, o ženu a její miminko, která většinou navštěvuje ženu 2-3 den po porodu.

Poznámka:

Nabízím možnost půjčení knih s tématikou porodů, kojení, mateřství a výchovy.

Příprava na porod a kojení pro těhotné

Kurz přípravy na porod a kojení pro těhotné

Dvoudenní kurz, cca 2x5 hodin
Zahrnuté poradenství telefonické či psané přes SMS, WhatsApp nebo Messenger.

Je vhodný pro ženy po 27. týdnu těhotenství.
Kurz probíhá dva dny - dopoledne, nebo odpoledne. (dle domluvy, spíše o víkendu).

Obsahem kurzu je povídání o všem co těhotenství provází, o přípravě na porod, vysvětlíme si různé pojmy, se kterými se můžete před porodem a při něm setkat,.popíšeme si fáze porodu, první hodiny s miminkem, a nakonec o kojení. Cílem kurzu je, abyste byly připravené/připraveni se rozhodnout a poradit si v různých situacích. Součástí je i vázaní miminka do šátku, či možnost zapůjčení knih z mé malé knihovničky s porodní či rodičovskou tématikou.

Kompletní příprava na porod a kojení pro těhotné + první návštěva po porodu

Dvoudenní kurz, cca 2x5 hodin
Zahrnuté poradenství telefonické či psané přes SMS, WhatsApp nebo Messenger.
+ první návštěva po porodu

Je vhodný pro ženy po 27. týdnu těhotenství.
Kurz probíhá dva dny - dopoledne, nebo odpoledne. (dle domluvy, spíše o víkendu).

Obsahem kurzu je povídání o všem co těhotenství provází, o přípravě na porod, vysvětlíme si různé pojmy, se kterými se můžete před porodem a při něm setkat,.popíšeme si fáze porodu, první hodiny s miminkem, a nakonec o kojení. Cílem kurzu je, abyste byly připravené/připraveni se rozhodnout a poradit si v různých situacích. Součástí je i vázaní miminka do šátku, či možnost zapůjčení knih z mé malé knihovničky s porodní či rodičovskou tématikou.Nabízím možnost půjčení knih s tématikou porodů, kojení, mateřství a výchovy.

Mamila logo Aperio logo

Příprava na kojení před porodem

Předporodní příprava

cca 4 hodiny
Teoretická i praktická přírava na kojení, šátkování, bezplenková komunikační metoda
Kniha Praktický návod na kojení
+ doprava

Skládá se z teoretické a praktické části. Řekneme si vše důležité, co o kojení potřebujete vědět-o kojení po porodu a v šestinedělí.

V rámci předporodní přípravy vám můžu ukázat vázání do šátku, kde si to můžeme nacvičit na panence. Na první kontrole můžeme spolu navázat, v případě když najdete odvahu zkusit sama, zkontroluji už jen úvaz.

Předporodním přípravám se raději věnuji individuálně, ne ve velkých skupinách. Nebráním se však, po domluvě, pořádat přípravu pro 2 až 3 maminky najednou.
Součástí jsou konzultace telefonicky, sms, WhatsApp nebo Messenger.

Předporodní balíček

Proč doporučuji tento balíček?
Protože z vlastní zkušenosti poradkyně vím, jak náročné bývají první hodiny po porodu, stejně jak šestinedělí, kdy se řeší problémy s kojením. Toto může být úžasnou prevencí. S nastávající maminkou proberu vše důležité-i v rámci jejího zdravotního stavu, či různých jiných faktorů ovlivňující těhotenství, porod, či kojení hned po porodu. Pokusím se dát odpovědi na vše, na čem jí záleží. Do porodnice jde s větším klidem. Po domluvě: můžu se dostavit po porodu v porodnici-k prvnímu přisátí, nebo k návštěvě domů po propuštění z porodnice.

Kontrolní poradenství po porodu

V případě potřeby je to poradenství v porodnici, kdy se něco s kojením děje, nebo poradenství až přijedete domů. Většinou je to jen úprava přisátí, vylepšení polohy, kontrola pauzy v bradě, popřípadě navázání do šátku (dle domluvy). Toto poradenství většinou netrvá déle než hodinu.


Předporodní balíček může být hezkým dárkem pro těhotnou sestru, tetu, kamarádku či kolegyni.

Laktační poradenství

Pomoc a podpora při problémech s kojením. Poradenství se stává z prvního poradenství-seznamovacího a kontrolního/kontrolních poradenstvích. Moje pomoc totiž nekončí jediným poradenstvím, ale až tehdy, kdy kojení opravdu funguje, a moje pomoc už není potřeba.

První poradenství

Po telefonické domluvě, či formou zpráv, stanovíme nejbližší možný termín. Obdržíte průvodný e-mail.

První poradenství trvá 1-2 hodiny. Podívám se, jak se vám daří s kojením, či jaké problémy máte. Popovídáme si něco o kojení. Domluvíme se na dalším postupu pro zlepšení kojení.

Doba trvání cca 2-3 hodiny.

Kontrolní poradeství

Slouží k tomu, aby jsme zkontrolovali, jaké změny se v kojení událi od první návštěvy. Většinou bývá od 2 až 3 dnů od prvního.(nebo předešlého).

Proč kontrolní poradenství?
Pokud je složitější situace, a je potřeba změny dělat postupně, ráda bych vás viděla víc krát. Protože tu pro vás budu do té doby, dokud budete moji pomoc a rady potřebovat pro kojení bez potíží.

Doba trvání cca 1-2 hodiny.

Vázání do šátku

Vázání dětí do šátku (individuálně)

Učím základní úvaz vhodný i pro novorozence Kříž s kapsou vevnitř, nebo Dvojitý kříž-úvaz pro větší děti, poradím i jak v obou úvazech i kojit, Kojící úvaz, či vázání větších dětí na záda.

Nabízím i možnost půjčení šátku, či nosítka (caboo).

Zapůjčení šátku - vel. 5, 6 a 7

Nabízím možnost půjčit šátek, abyste si mohli vyzkoušet, jestli vám bude šátkování vyhovovat a bude vás bavit. Jsou to šátky pro menší děti (od narození, cca do 6 měsíců). Podle toho, jak se s šátkem zžijete, můžete si potom pořídit svůj vlastní nebo např. Na FB skupině: Nosíme děti. Nebo můžete zkusit na nějakém nosícím srazu i nosítko.

Kojení a usnutí v šátku
Nošení
Nošení a fitbalon

Rebozo

Je ručně tkaný šátek z Mexika. Já se k němu dostla díky úžasné mexické porodní bábě Angelina Martinez Miranda.

V těhotenství se používá tento šátek na vázání bříška, pro úlevu při zvětšujícím se bříška.

Při porodu se může vázat rebozo nad bříško s miminkem. Nebo se může žena do něj zavěsit, aby si ulevila mezi kontrakcemi-pozice ve vertikální poloze a gravitace jsou velcí pomocníci.

A po porodu se může vázat přes bříško, a napomáhá tak hojení uvnitř těla ženy.

Rebozo se používá při jemných masážích těhotných i ženy v šestinedělí.

Šátky rebozo se používají při rituálu zavírání kostí.

Ženská bylinná napářka

Nejčastější důvod pro napářku je léčba bolestivé menstruace. Ta postihuje ženy jakéhokoliv věku a každoměsíčně je nutí opustit své běžné denní činnosti a často se přiklonit k používání analgetik. Napářka je nejen klíčem k úlevě od bolesti, ale také k čištění orgánů, takže příčina bolesti zmizí. Kombinace páry a esenciálních olejů z rostlin pronikají hluboko do děložního čípku a dělohy a uvolňují starou usazenou a často zatvrdlou krev, která nebyla vyloučena. Bolest pochází právě ze snahy dělohy, očistit se od starých krevních usazenin.

Zdroj: Domorodka.cz

Vaginální napářka se používá

jako pravidelná péče o ženu – jako očistnou kůru

na konci těhotenství, těsně před porodem

na konci šestinedělí, když už žena nekrvácí

Poznámka:

Při používání vaginální napářky je potřeba individuální přístup, brát ohled na svůj zdravotní stav a menstruační cyklus.

Nabízím i možnost půjčení židličky na vaginální napářku.

Podpůrné skupiny

Podpůrná kojící skupina

Povídání o kojení a o všem, co s ním souvisí:
První kojení po porodu
Podpora rodiny a okolí s kojením
První příkrmy
Kojení mimo domov
Noční kojení
a mnoho dalších.

Povídá se nejen o kojení, ale i o nošení dětí v šátku či nosítku, výchově dětí a různých tématech, které nás zajímají.

Hlavním cílem je sdílení svých zkušeností ….. a znova se videt :-D

Ženský kruh

Jde o setkáni žen „pro ženy“.

Za dávných časů se setkávaly ženy, povídaly si, zpívaly, pekly a vařily, či drápaly peří. V ženském kruhu je totiž velká síla.

Je to bezpečný prostor, kde můžou ženy říct, co si myslí, či co je napadne: o sobě, mateřství, o nákupech, počasí, co je momentálně právě hrozně štve, nebo z čeho mají velikánskou radost.

Je to příležitost, jak se učit od jiných žen vzájemně se inspirovat či motivovat.

Ženy si dokáží být úžasnou podporou v čase, kdy se „něco nedaří“.

Nebo se přijdou jen tak seznámit s dalšími maminkami, které jsou „na stejné vlně“.

Sdílí svoje zkušenosti a příběhy.

Aktuální termíny podpůrných skupin a ženských kruhů najdete na: https://andreanedvedova.cz/udalosti
nebo na FB: Podpůrna skupinka pro kojící maminky Červený Kostelec a okolí https://www.facebook.com/groups/1012782698768876

Dula, jako doprovod při ztrátě miminka

Mnoho žen prochází ztrátou svého vysněného miminka. Na kontrole, většinou lékař stanoví, že miminko přestalo růst, či nevidí srdeční činnost.

art

Tu se žena může rozhodnout(dle zdravotního stavu):
-pro umělé přerušení těhotenství
-přirozený odchod miminka
(je to určitým způsobem porod miminka, jen se rodí Andílek.)

art pomoc

V obou případech potřebuje psychickou podporu, fyzickou pomoc a lásku partnera, rodiny, blízského okolí. Může jí být nejbližší oporou partner, ale i dula. Může ji provázet celým procesem (jak před lékařským zákrokem i po něm, tak spontánním odchodem miminka).

Ať se rozhodne žena jakkoliv, je to její správné rozhodnutí. Muž ji v rozhodnutí často podpoří.

art rodiče

Emoce jsou důležité. Přijde smutek. Zoufalství. Prázdno. Zlost. Slzy. Ticho nebo křik. Pokud touží žena po fyzickém kontaktu, pomůže objetí, či pohlazení, držet za ruku. Nebo jí stačí jen sedět nebo ležet, mlčet, ...ale přes to vědět, že tam s ní někdo je.

Můžou svému Andílkovi dát společně jméno, napsat mu list (který můžou spálit, či ho dát miminku s sebou).

art pomoc

Čas pro smutek i pláč je důležitý nejen pro ženu, ale i pro muže.

Je důležité mít čas, se s Andílkem rozloučit.

Aktuálně:
Aktuálně: nabízím služby duly - průvodkyně porodem s termínem porodu "na poslední chvíli" na ÚNOR. Přijímám klientky k doprovodu k porodům s termínem od 20. 3. 2023.