Příběhy

Toto je místo pro Vaše příběhy o kojení. Pro povzbuzení a podporu jiných žen, o tom, že přípravy na kojení mají smysl, a že na problémy tu nejste sama, a máte se na koho obrátit. A že největší podporu může poskytnout mamince rodina a okolí, ale i ženy naladěné na "Stejnou kojící vlnu".

Budu také ráda, když mi vyplníte Dotazník zpětné vazby.

Napsat příběh

  • jestli jste byla u mě na předporodní přípravě, a následně na kontrolním poradenství
  • jestli jsem byla u vás (nebo vy u mě) na poradenství při problémech s kojením
  • jestli vám moje služby-příprava či poradenství změnili kojení
  • jaký jste měli názor na kojení před porodem a dnes
  • odkud jste se o mně dověděla
  • pokud by jste chtěla, je možnost vložit fotografii
  • jestli by jste mě doporučila třeba dalším ženám
  • kdo vás v kojení podporoval
  • jestli jste kojili po mé pomoci a jak dlouho
  • a vše, co vás napadne, co považujete za důležité.
Vaše jméno, které bude zveřejněno. Pokud nenapíšete celé jméno, tak ho prosím napište do soukromé zprávy.
(e-mail nebudu zveřejňovat)
(zprávu nebudu zveřejňovat)

Porodní příběhy a příběhy o kojení

Hanka Š.

Naše cesta ke kojení začala Maruščiným narozením,kdy jsem si jí ač v porodnici krásně chytla do náruče. Jelikož na nás čekaly další 3 dětičky (sourozenci), tak jsem si ještě v porodnici nechala zkontrolovat kojení i s přisátím a že prý je to dobré.

Po příjezdu domů se na nás přišla podívat dětská paní doktorka, druhý den ještě i paní sestřička, aby nám zkontrolovala kojení. Všem se zdálo její kojení i s přisátím v pořádku.
Po týdnu se přijela podívat i naše porodní asistentka a jako obvykle s sebou přivezla i kojeneckou váhu. Ta k mému zděšení ukázala 2,600g a PA hned doporučila odstříkávat mlíčko a lžičkou jím Marušku po kojení dokrmovat. A druhý den ať Marušku zvážíme, abychom věděli, jak seto bude vyvíjet. K mé hrůze Maruška vážila jen 2,500 g.
To už jsem zavolala Andrejce, jestli by měla na půjčení odsávačku a jestli by se na nás přijela podívat. Rovnou jsme se domluvily na druhý den na návštěvu u nás. Andrejka zkontrolovala přisátí, které nám upravila a doporučila dokrmovat cévkou po prsu. A pořád jsme přemýšlely pročpak ta Maruška nepřibírá?

V neděli napadlo PA jestli nemá Maruška krátkou podjazykovou uzdičku? Andrea jí koukla do pusinky a ejhle byla tam. Dala nám kontakt na paní doktorku v Trutnově a za další 4 dny jsme se za ní vydali na střižení.
To už jsme si mysleli, že máme vyhráno ale přišla nám do toho rýma. Tak zas ještě dokrmovat a stále odsávat po 2-3 hodinách v noci a přes den častěji.
Po několika dnech, že bychom mohly cévku již zrušit, na což jsem se opravdu velmi těšila. No jo, ale na kontrolním vážení u dr. se ukázalo, že Maruška zase hubne.
Jak to? To už snad není možné!! Tak jsem volala o co nejbližší termín na kontrolu v nemocnici ve Svitavách, kde se na uzdičky specializují. To už jsem skoro lezla po zdi, jak to bylo náročné. Vždyť se tolik snažíme, všechno podle doporučení děláme a malá stále neprospívá!! Ach jo a ta uzdička se zdála být skoro nepatrná, že by to na sání skoro ani nemělo mít vliv. A byla jsem už rozhodnutá, že jestli tohle nepomůže, sáhnu po flašce, protože dostat do Marušky i malinké množství mlíčka bylo velké přemlouvání, buzení a stálá kontrola, jestli mlíčko teče cévkou tak jak má. Neustálé ohřívání mlíčka, jeho chystání na další kojení a uspávání Mařenky, abych mohla odsát mlíčko a ona, aby spánkem zesílila, bylo velmi úmorné a hlavně psychicky náročné.
Cestou do Svitav jsem v autě odsávala mlíčko pro Marušku i pro další podporu jeho tvorby. Naštěstí pan doktor prohlásil, že to ke střižení je (u předchozího lékaře byla nedostatečně střižená) a že jsme tam už mohli dávno být. To se mi ale ulevilo, že je Marušce pomoci, že jsem nejeli zbytečně (zkoordinovat, aby se 2 starší sourozenci postarali o mladšího, manžel měl volno z práce.) Po střižení jsme na radu pana doktora ještě pokračovaly v odsávání a dokrmování tak, abychom Marušce dali 7-14 dní na to, než objeví jak jazýček správně používat.

Na kontrolním převážení lezla váha pomalu nahoru, ale ukázala, že Maruška prospívá už lépe. Přidala jsem radu Andrejky bylinky, které z časových důvodů užívám v prášku.

Velmi mě mrzí, že Marušce doktoři nezkontrolovali a nestřihli podjazykovou uzdičku už v porodnici. Je to tak jednoduchý zásah a ušetřilo by nám to tooolik slz, stresu a bolesti, nejen nám dvěma, ale i celé rodině. Vždyť se dětem v porodnici dělají všechna možná vyšetření, jedno navíc by už nejspíš nevadilo.
Jsem ráda, že jsem uzdičku nechali Marušce střihnout, jelikož aspoň tak můžeme plně kojit. Bylo to sice ukrutně náročné, ale za to kojení to vážně stálo :)
Za tu možnost kojit kdekoliv a jakékoliv množství bez skleniček a hadiček.

Tímto bych chtěla poděkovat celé mé rodině za velkou podporu, že jsem se mohla věnovat Marušce a celému tomu maratonu. A Andrejce za neutuchající podporu, důvěru, že to zvládneme a za rady skoro kdykoliv.

leden 2023
Zrození Lucie

Ležím na zemi v nejmenším pokoji našeho domu, přikrytá prostěradly, nademnou klečí manžel a okolo se tiše pohybují dvě skvělé ženy. Na hrudi mi leží nahé miminko pokryté obrovskou vrstvou mázku a ikdyž mi to v daný okamžik absolutně vůbec nedochází, právě jsem prožila něco naprosto nepopsatelného. Je čtvrtek, 8. prosince roku 2022 a já vím, že tento den se mi navždy vryje do paměti…

Vraťme se ale na začátek, jak to vlastně všechno začalo.

V roce 2018 jsem porodila své první dítě. Jako neinformovaná prvorodička jsem si prožila klasický nemocniční porod plný zbytečných zásahů a spousty chemického oxytocinu. Oblbnutá chemií a odloučením od dítěte na 34h (byla pod lampou kvůli žloutence) mi poté dost dlouho trvalo, než jsem se do své dcery „zamilovala“ a dodnes to ještě nemám úplně zpracované…

Když jsem letos na jaře zjistila, že jsem těhotná, polila mě vlna euforie. Tentokrát jsem věděla, že to bude všechno úplně jinak! Začala jsem si shánět veškeré dostupné informace, hltala každé slovo, až se vedle mě vršily hromady přečtených knih. Čím víc informací jsem měla, tím víc jsem byla přesvědčenější, že chci rodit doma. Manžel mě sice podporoval, ale z představy domácího porodu byl z počátku dost nervózní. Objednala jsem nás tedy na dvoudenní kurz Jemného zrození. Já jsem se na kurzu nic nového nedozvěděla, ale pro manžela to bylo super! Dozvěděl se tam mnoho informací, zažil si tam spoustu „aha momentů“ a po kurzu byl přesvědčen, že zvládneme porodit v klidu našeho domova. Jelikož jsem si netroufala na neasistovaný porod, vyhledala jsem si dvě dobré duše, které mě provedou těhotenstvím a budou mi oporou při porodu. Porodní asistentku M. a dulu Andrejku.

Listopadový termín dle PM již dávno uplynul a podle termínu UZ jsem byla již ve 41. týdnu. Stále jsem se cítila skvěle a ikdyž jsem vůbec nečekala, že budu touto dobou ještě těhotná, věřila jsem svému miminku, že ono ví přece nejlépe, kdy je ten nejlepší čas přijít na svět. Byla jsem už ale nedočkavá a tak jsme se s M. dohodly, že mi ve středu přijede udělat uvolňovací a akupunkturní masáž. Udělala jsem si bylinnou napářku a celý den jsem popíjela zázvorový čaj se skořicí. Večer jsem se ještě zeptala manžela, jestli by pro mě měl nějaké prostaglandiny ☺. Ten den jsem vyzkoušela úplně všechno…

V noci jsem začala mírně krvácet a to už jsem věděla, že je to konečně tady! Celé těhotenství jsem se těšila, až ta chvíle příjde a ono mě to najednou úplně srazilo do kolen. Dostala jsem zimnici, celá jsem se rozklepala a začala být nervozní. Řekla jsem si, že pokud jsem z toho podělaná už teď, můžu na porod doma zapomenout a jet rovnou do porodnice. Zalezla jsem si zpátky do postele a klepala se pod peřinou. Začala jsem si opakovat nějaké afirmace a snažila jsem se hodit do klidu. Po chvíli jsem se uklidnila a v zápětí přišly pravidelné, krátké a mírné vlny po 5min. Takhle to trvalo 2h do doby, než jsem uslyšela dceru, jak dupe po schodech dolů. Tím se všechno zastavilo. S dcerou (4r) jsme si o porodu v průběhu těhotenství dost povídaly a moc si přála být u toho, až mladší sourozenec vykoukne na svět. Tím, že se mi to ale zastavilo se jen potvrdilo, že dceru u toho mít nemůžu.

Poté, co dcera odjela do školky jsem si zalezla do sprchy a pak si ještě dala bylinnou napářku. Pravidelné vlny byly ale pryč. Občas nějaká vlnka přišla, ale nic velkého a už vůbec ne pravidelného. Chtěla jsem se ještě projít se psem, ale radši jsem zavolala M. o radu. Řekla mi, ať nikam nechodím, ať si lehnu na bok a vydržím tak, až přijde vlna. Jen co jsem položila telefon, přišla vlna, najednou rána a „vylil se bazének“. To byla teda rychlost! Beru znova telefon a volám holkám ať už jedou, že mi „praskla voda“. Nervozita, která mě přepadla v noci byla pryč. Já byla natěšená a byla jsem si jistá, že to zvládnu!

Pak už to šlo všechno rychle. Dala jsem si sprchu a poté odešla do svého porodního hnízda. Zaklekla jsem k balónu a s úctou příjmala všechny vlny. Andrejka a M. se o mě celou dobu krásně staraly, ikdyž jsem o nich vlastně ani moc nevěděla. Měla jsem zavřené oči, hlavu naprosto prázdnou, na nic jsem nemyslela a nechala to všechno plynout. Na posledních několik kontrakcí dorazil manžel, aby mě pořádně držel. Měla jsem potřebu řvát jako tygr. Ne ale bolestí, to vůbec ne. Ten silný hrdelní řev se dral odněkud z nitra, jakobych to ani nebyla já. Jakoby se otevíraly staré rány na mé duši a na duši mých předchozích generací. Všechno to muselo ven. Úplně jsem se té síle poddala a nechala ji proudit zkrz mé tělo. Během chvilky miminko vykouklo na svět. Bylo celé pokryté ohromnou vrstvou mázku. Lehám si na zem, manžel ke mně zaklekává a společně si prohlížíme ten malý zázrak. Je to holčička… Jméno jsme předem vybrané neměli. Ale bude to Lucinka. Význam jména Lucie je zářivá/osvícená a to na daný okamžik přesně sedí. Vůbec mi nedochází, co jsem právě zažila…
Druhý den mi to začíná všechno pomalu docházet a já začínám plakat... Pláču štěstím, že jsem si mohla prožít tak silný transofrmační zážitek a pláču taky proto, že jsem svojí první dceři nedala tak krásný příchod na svět v klidu domova. Lucčino zrození sice částečně zahojilo staré rány z prvního těhotenství a porodu, ale úplně je ještě nevyléčilo…

Byl to tak silný zážitek, který ve mě něco zlomil, nebo možná spíš otevřel a já to stále ještě nedokážu pořádně popsat, nebo pochopit. Pláču kvůli tomu každý den a stále to zpracovávám. Vůbec netuším, jak dlouho kvůli tomu budu ještě plakat, ale vím, že to prostě musí ven….. Taky vím, že mě tento zážitek obrovsky změnil. Doufejme, že k lepšímu ☺ ….

Přála bych všem ženám, aby si mohly prožít něco podobného!

Děkuji moc dvěma andělům, M. a Andrejce, že mě na této cestě provázely. Vůbec to nejde ani slovy vyjádřit, jak moc jsem jim vděčná! Navždy mi zůstanou v srdci!

Samozřejmě nesmím zapomenout ani na manžela, protože bez jeho podpory, lásky a víry ve mně, by se porod doma vůbec neuskutečnil. Děkuji ti lásko…

prosinec 2022
Pavla R.

Vyjmuto ze zpětné vazby pro mne:

Naše 2 schůzky se odehrály u Vás. Kontaktovala jsem Vás z důvodu, že dcera ubírala na 1. vážení u pediatra. A v porodnici mě ihned vnutily kloboučky z důvodu " vpáčených bradavek" a ještě mě "naučily" dokrm přes stříkačku. A pediatrička doporučovala dokrm umělým mlékem což jsem odmítala. A proto jsem si našla Vás. Vy jste byla Anděl velmi sympatická a velmi nápomocná ukázala jste mi jak dokrmovat cévkou a uklidňovala mě, že to půjde... Sršela jste optimismem :) a já Vám uvěřila.... Den na to byl teda peklo, protože dokrm přes cévku hezky fungoval u Vás ale doma ne.. Proplakaly jsme si obě den... Chtěla jsem to vzdát... Druhý den jsem Vám psala, že to moc nefunguje.... A pár hodin na to se stal zázrak a ona se krásně přisála a od té doby jsem se rozkojila :) Druhý den jsem Vám to šla hrdě ukázat jak to hezky umí.... Za 2 dny na to jsme opět šly na kontrolní vážení a byly jsme pochválení, že přibírá. Díky moc ❤️

prosinec 2022
Dorota P.

Andy znám již od poloviny roku 2016, kdy jsem poprvé navštívila její Podpůrnou kojící skupinku v Červeném Kostelci. Hned od začátku jsem věděla, že je to moje krevní skupina a cítím se v ní dobře. V té době jsem kojila svou 1,5 roční dceru a byla jsem ráda, že je tu někdo, kdo podporuje dlouhodobé kojení, kdo o kojení mluví s láskou a s takovým zápalem a přesvědčením, kdo boří mýty a vyvrací poškozující informace v nemocnicích a u pediatrů, kdo pomáhá ženě a snaží se, aby kojení nebyla starost ale radost, aby žena v sobě našla sílu a odhodlání a víru v sebe, že dokáže nemožné. :-)
Andy mě provázela i později, navštívila mě po porodu mé druhé dcery a zkontrolovala přisátí a efektivitu kojení. Poradila a podpořila mě. Před třetím porodem jsem se zúčastnila její předporodní přípravy na kojení a opět jsem se dozvěděla i po tolika letech kojení další nové informace. V průběhu let mi pomohla se záněty, které na mě při kojení číhaly. Poradila mi a vyřešila i dlouhodobější problém s kojením třetí dcery, který já neviděla, protože jsem si myslela, že už přeci všechno vím a všechno znám. :-)
Andrejku můžu s klidným svědomím doporučit. Děkuji, že jsi tu pro nás. :-)

listopad 2022
Žaneta T.

Kdybych se už v těhotenství připravovala na kojení, nemusela bych řešit to, co jsem první měsíce své dcerky řešila.
A teď od začátku…
Žena je velmi ráda, když se dozví, že v sobě nese další život. Čte si všude v článcích, co během těhotenství může, co nemůže, zaplatí si porodní kurzy apod. Osobně si na celý průběh těhotenství nemůžu stěžovat. Dělala jsem dále to, co jsem měla ráda a cítila se opravdu dobře. Ke konci těhotenství jsem se zúčastnila předporodního kurzu. Upřímně, tím, že jsem četla všechny možné příručky a knihy, tak jsem se v předporodním kurzu, pořádaném nemocnicí, ve které jsem následně rodila, nedozvěděla nic nového. Kdybych ten čas využila ke kontaktování duly/porodní asistentky, udělala bych mnohem lépe. Mnohem lépe bych na tom pak byla já, moje dcerka, ale i můj manžel.
Porod jsem měla rychlý, téměř bezbolestný. Už v těhotenství jsem se nenechala vystrašit příběhy svého ženského okolí. „Jooo, holka počkej. Porod je hrůza, já rodila XY hodin v bolestech atd.“ Však tohle vyprávění zná každá budoucí rodička. Pro mě začala noční můra vlastně až po porodu. Po převozu na oddělení šestinedělí jsem přemýšlela, jak to vlastně bude s kojením a čekala, že mi někdo řekne, co a jak. To by bylo na delší psaní a sama na přístup sestřiček nechci vzpomínat, není to hezká vzpomínka.
Po propuštění z porodnice jsem se snažila dle možných rad rodiny, kamarádek a rad na internetu rozkojit. První stresová situace přišla ve chvíli, kdy jsme s dcerkou šly na první návštěvu k pediatrovi. Tam jsem se dozvěděla, že jsem špatnou matkou, protože jsem nezpozorovala, že mi dcerka po propuštění z porodnice zhubla. Pro mě naprostý šok a od pediatra jsem odcházela s váhou, umělým mlékem, pláčem a naprostým osobním zklamáním sama ze sebe. Jsem špatná matka, říkala jsem si. O nějaké sebelásce, sebeuznání a sebeúctě nemohla být vůbec řeč. Čím více jsem se trápila, tím více plakalo moje dítě. Nevím, jestli hlady nebo proto, že se hroutil jeho vesmír – máma. Po pár dnech trápení jsem zkontaktovala laktační poradkyni. Ta k nám přijela ještě ten den, podívala se na přisátí, zkontrolovala uzdičky a poradila, jak střídat polohy. Na „přání“ pediatra jsem vždy před a po každém kojením dcerku zvážila a vedla statistiku. Opravdu velmi povedený postup, jak se dostat na kojící dno, když vidíte, že dítě nepřibírá a nepije tolik, kolik by mělo. Po další kontrole u pediatra jsem opět slyšela, že dcera neprospívá a mám jí podávat umělé mléko, a to nejlépe lahví. Opět jsem zkontaktovala laktační poradkyni, která zase přijela k nám. Po této návštěvě jsem ale vnitřně cítila, že její rady mi moc nepomáhají.
Pár dnů jsem brouzdala po internetu a snažila se najít pomoc. Narazila jsem na online kurz a zaplatila nemalou částku za konzultaci s další laktační poradkyní. Během rozhovoru s ní jsem si potvrdila, že kroky, které podle vnitřního hlasu dělám, jsou správné. Dala mi pár rad a doporučení na bylinky, které mají pomoci s navýšením laktace, a ještě si zakoupila její manuál. Pokud jsem ale chtěla jakoukoliv další radu, musela jsem si zaplatit další hodinu konzultace. Tento způsob mi ale také nevyhovoval. A to především i proto, že i když jsem se snažila postupovat podle manuálu a rady, tak mi dcerka prostě nepřibírala.
Tudíž jsem hledala pomoc dál. Já prostě kojit chtěla! Nakonec jsem narazila na paní Andrejku. A za toto střetnutí jsem nesmírně vesmírně vděčná. Ta podpora a pochopení v takové míře, kterou jsem za celou dobu mého snažení od cizího člověka nepocítila. S Andrejkou jsme probraly kojení jako takové, přisátí, polohy, zkontrolovala uzdičky (dostala jsem doporučení na ustřihnutí) a prošly jsme váhové přírůstky naší holčičky. Od té doby jdeme správným směrem. Jsem v klidu a spokojená nejen já a dcerka, ale také manžel, který se všemožně snažil pomoci a podporovat, i když to ne vždy bylo jednoduché. Vím, že v Andrejce mám podporu a můžu se na ni kdykoliv obrátit. Ony ty začátky „naší správné cesty“ nebyly úplně jednoduché a pro kojení se muselo udělat víc než dost. Tak jako každá žena má svůj porodní příběh, tak já mám svůj kojící a svůj způsob kojení, který vyhovuje mně i dcerce. Jsem za něj vděčná a jsem ráda, že jsem se nenechala odbít všemi doporučenými radami svého okolí, internetových pomocníků nebo dokonce rad našeho pediatra. Věřím tomu, že dnes, po více než roce, bych díky těmto zaručeným radám už dávno nekojila.
A co tím vším chci říct? Osobně už nyní vím, na co se během dalšího těhotenství zaměřit a čemu věnovat pozornost. Žena by měla především spoléhat na sebe a svému vnitřnímu (mateřskému) hlasu. A pokud něco nejde dle představ, není ostudou se obrátit na někoho, kdo mému problému rozumí a dokáže se s ním ztotožnit. Tak se pak dostane té nejlepší odborné pomoci, která se právě hledá.

listopad 2022
Šárka Ž.

Můj příběh o kojení
Můj příběh o kojení začal již v nemocnici. Ke kojení dostala klobouček, který měl být dočasným řešením špatného přisátí miminka k mým nalitým tvrdým prsům. Jelikož jsem chtěla moc kojit a nepřipouštěla jsem si jinou variantu, ke kloboučku jsem, zřejmě i z částečné neznalosti všech jeho negativních důsledků, přistoupila. Mým hlavním cílem bylo najedené miminko a v tu chvíli si naivně myslela, že tohle je jediná možná cesta. Mýlila jsem se.

Doma jsem si začala o kloboučcích a jejich negativních aspektech zjišťovat více. Věděla jsem, že tenhle způsob kojení není ten, který bych chtěla dlouhodobě provozovat a pokusila jsem se jej odbourat sama. Po marných pokusech, puchýřcích na prsech a jejich bolesti, která pro mě při kojení byla již hraniční, jsem se rozhodla vyhledat odbornou pomoc. Váhala jsem, jelikož nejsem zvyklá si o pomoc říci, věci řeším v životě hlavně sama a někdy je těžké si přiznat, že člověk sám vše nezvládne, obzvláště tak přirozenou věc, jako je kojení.

Sice jsem absolvovala předporodní přípravu spojenou s nácvikem hypnoporodu, nicméně v rámci tohoto kurzu se o kojení hovořilo pouze okrajově, spíš takové všeobecně známé věci, polohy při kojení, přisátí miminka hned po porodu v rámci bondingu apod. O kloboučcích či nějakých překážkách při kojení apod. nebyla řeč. Musím říci, že bylo mojí chybou, že jsem se o kojení víc neinformovala již dopředu a soustředila se čistě na přípravu k samotnému porodu.

Jelikož se mi odbourání kloboučku nedařilo, stávala jsem se více rozbolavělou a zoufalou, poradila mi kamarádka, která má předchozí zkušenosti s Mamilou, abych se obrátila na jednu z jejich místních laktačních poradkyň – p. Nedvědovou. Jelikož, jak jsem již zmínila shora, jsem si váhala o pomoc říci sama, předjednala kamarádka schůzku sama a ujišťovala mě, že to je právě to, co ve své nešťastné chvíli potřebuji. S rozpaky jsem přijala její řešení a svolila ke konzultaci. Zpětně musím řici, že měla pravdu.

S laktačním poradenstvím, které probíhalo přímo u mě doma, jsem byla moc spokojená. Mohla jsem si přímo ve svém přirozeném prostředí vyzkoušet všechny rady a doporučení, techniku kojení apod. Musím říci, že mi velmi pomohl přátelský a příjemný přístup p. Nedvědové, která se mi věnovala nejen v rámci dohodnutých osobních setkání, ale neváhala mi zodpovídat dotazy a reagovat na moji aktuální situaci i komunikačními prostředky, a to v jakoukoliv hodinu. Její rady mi pomohly nejen k nabrání zdravého sebevědomí, že „to přece zvládneme“, ale i k celkovému vnímání kojení jako důležitého milníku v životě mém i mého miminka. Stále kojím a doufám, že budu kojit, co nejdéle to půjde, jelikož se díky ní z tohoto momentu stal jeden z dalších intimních a příjemných momentů s miminkem, ale hlavně se odboural strach z bolesti z kojení i dalších počátečních nepříjemností a mého diskomfortu, které kojení zpočátku doprovázely. Podpora její, mojí kamarádky a manžela byla a je k nezaplacení a jsem za ni moc vděčná.

Na podpůrné skupinky nechodím, nevěděla jsem o jejich existenci, nicméně účast zvážím, nechci se izolovat od dalších příběhů s kojením, které mi mohou dále pomoci v mojem přístupu ke kojení. Vím a věděla jsem, že kojení je pro mě důležitou součástí mateřství, nečekala jsem ovšem, že cesta k němu není tak snadná, jak by se mohlo zdát a je třeba si své kojení „vybojovat“. O to více si ale člověk tohoto spojení s miminkem váží a jsem ráda, že jsem tuhle cestu v počátečních nezdarech jen tak nevzdala. Vděčím za to ale jen a pouze odborné pomoci, které se mi dostalo. Děkuji za to a doufám, že bude více maminek, které se nebudou bát si o pomoci říct a nebudou cítit selhání, když si na všechno hned nepřijdou samy.

srpen 2022
Martina S.

Náš příběh začal zhruba v červenci 2020, kdy byli mé dceři 4 měsíce.
Zpětně bych řekla, že vše začalo už tím, když jsem si v těhotenství NESHÁNĚLA aktivně informace o tom, jak pečovat o miminko. Byla jsem jedna z těch maminek, které věřily, že se v porodnici/ od pediatra dozvědí, jak kojit, jak uspávat, co miminko potřebuje a co mu naopak škodí. Bohužel, nedočkala jsem se. Rodila jsem v porodnici a porod jsem měla naštěstí pěkný. Teď samozřejmě vidím věci, které se dali udělat mnohem lépe, ale ze všech těch porodních příběhů, které čtu, jsme z toho obě vyvázly bez zranění. Ikdyž...
Dcera se na sále nechtěla přisát. Mladší sestřička ji zkoušela asi dvě minuty štelovat k prsu, ale nic. A tak došla pro klobouček. Bylo to pro mne trochu zklamání, připadala jsem si lehce nemožná, když nedokážu ze svých prsou nakojit vlastní dítě. No nic, přijala jsem to jako nutnost k tomu, abych mohla kojit, což jsem hrozně chtěla. A s kloboučky to opravdu šlo. Překousla, nebo spíš několik měsíců překousávala, jsem tu bolest bradavek pokaždé, když se dcera přisávala. Doma mi pak kolikrát tekly slzy a kroutily se palce u nohou, jak to štípalo a pálilo. Brala jsem to ale jako cestu, jako něco, co je potřeba zpočátku přežít a pak už to bude lepší.
Stále jsem ale měla pochybnosti, zda se dcera dobře kojí. Byla více plačtivá, neodložitelná (teď už vím, že byla naprosto normální miminko). A tak jsem googlila a googlila, čím by to mohlo být a jak s tím "zatočit", protože jsem si myslela, že je nějaká pokažená. Z okolí jsem totiž nabyla dojmu, že ostatní miminka pěkně spinkají v kočárku (u nás byl kočárek použit asi 5x), vyhrají si pod hrazdičkou, zatímco co maminka se v klidu nasnídá a uvaří, v podstatě nic nevyžadují. U nás to byl naprostý opak všeho.
Na internetu jsem se dočetla mnoho různých rad, většina mi byla proti srsti (nechat miminko vyplakat, dávkovat mu pozornost, dát mu dudlík, nenosit, ať si nezvykne atd...). Zlom nastal v okamžiku, když jsem v zoufalství, kdy dcerka hodně plakala, nechtěla skoro spát a měla v plínce ošklivou stolici (u pediatra jsme byly, tam jsme dostali Biopron a vyslechly si, že miminka prostě pláčou, že je to normální), napsala na fb skupinu Kojení s ABMK dotaz, zda neví, co by to mohlo být. Jedna paní mi napsala, zda jsem nechala zkontrolovat kojení u LP a přímo mi jednu doporučila. Nenechala, ale byl to konečný impuls k tomu, abych to konečně udělala. LP u nás byla hned druhý den. Byla to moc příjemná návštěva, protože to byl snad první člověk, který rozumí péči o miminko a potvrdila mi, že pokud miminko kojím na požádání, nosím, spíme společně, že to vše dělám správně. Ulevilo se mi, byť jsem věděla, že máme ještě kus cesty před sebou. LP doporučila postupně odstranit kloboučky, které byly pravděpodobně příčinou snížené tvorby mléka, z čehož pak pramenily problémy se stolicí, spánkem a plačtivostí. Také jsem začala odsávat, aby se zvýšila tvorba mléka a dcerku jsem měla dokrmovat přes cévku na prsu. To se nám moc nedařilo, dcera cévku statečně odmítala. Na podporu tvorby MM jsem začala brát i bylinky. Velice nám pomohlo i to, že mi LP ukázala, jak kojit v šátku, ve svislé poloze a že se přitom mohu i pohupovat na gymnastickém míči, nebo klidně mýt nádobí. To byla vlastně hodně dlouho jediná poloha, jak se dcera dokázala jakž takž nakojit. Jako poslední byly zhodnoceny uzdičky, které byly kratší. Nejprve jsme měly ale zkusit všechny výše popsané kroky k podpoře tvorby MM a uzdičky jsme po vzájemné dohodě nechaly až jako poslední možnost. A tak začala naše cesta odsávání, pokusů o dokrm, nepřetržitého nošení, houpání. Vše se celkově zlepšilo. Dcera byla skoro pořád u mě, méně tedy plakala, kojila se mnohem častěji a já mohla občas i udělat něco doma, když byla v šátku. Do té doby jsme totiž proseděly 3/4 každého dne doma na gauči, protože jsme kojily. Byla doma, kdy jsme využily i dárcovské MM, protože já jsem nedokázala odsáváním svých prsou pokrýt potřeby mé dcerky. A věděla jsem, že nechci používat umělé mléko, to pro mě byla nejposlednější možnost z posledních. Sice mě zpočátku přišlo divné, že budu brát mateřské mléko jiné maminky, ale stále mi přišlo divnější, že bych dceři dávala UM. Přišlo by mi to jako selhání. Dárcovské mlíčko pro mě bylo takové poloviční selhání. Teď už to beru jako normální a bezvadnou věc, když to takto jde. Dříve, když jsem to slyšela poprvé, mi to zkrátka přišlo divné.
Po nějakém čase (cca čtvrt roce), kdy bylo znát zlepšení, ale stále jsem cítila, že to není ono, jsme se doma rozhodli, že dceři necháme uzdičky střihnout. Nejprve u jedné paní zubařky, která střihla pouze uzdičku podjazykovou. Bohužel žádné zlepšení nenastalo. A tak jsme se opět rozhodli, že zkusíme poslední možnost, dojet do Svitav za úžasným doktorem, který kojení podporuje, panem Bodó.
Pan doktor střihl obě uzdičky, bylo to rychlé a ihned jsem si dcerku dala na prso. Už tam byl cítit větší podtlak při sání a mnou projel pocit - to je ono, teď je to správně!
A taky, že ano. Ach ta naše ženská intuice, nedám na ní dopustit!
Od té doby došlo k opravdovému zlepšení. Byl to takový poslední dílek do skládačky, řekla bych. Jak dcera sála opravdu poctivě, vyprazdňovala prsa tak, jak měla, mléko se začalo tvořit více, podle potřeb. Pro mě zázrak a neskutečný pocit vítězství. Vyhrály jsme to!
Nyní budou dceři dva roky a stále kojíme podle toho, jak si řekne. Někdy cítím, že mám mléka víc, někdy méně. Vše si ale koriguje ona sama. Někdy se kojí víc, jindy méně a podle toho kolísá i tvorba. Já už ale věřím, že to vše funguje tak, jak má. Jsem pyšná na nás obě. Na sebe, že jsem se nenechala umlčet radami okolí, že je normální, když miminko pláče. Že jsem věřila své intuici, která mi našeptávala, že mám hledat dál a takhle to nechci. A na svou dceru za to, že to se mnou nevzdala a kojí se dodnes, byť přiznávám, že to se mnou vždycky jednoduché rozhodně není. V neposlední řadě jsem pyšná na svého manžela, který nás podporoval, jak to šlo a odolával, společně s námi, všem nedobrým radám, které se na nás sypaly.
Dnes, když bych byla znovu těhotná, bych si v první řadě zakoupila kurz předporodní přípravy a přípravy na kojení. Žádné postýlky, zavinovačky, dudlíky, lahvičky, peřinky! Informace o tom, jak s láskou pečovat o miminko jsou to, co těhotná žena a její miminko opravdu potřebuje. Nic víc. Děkuji za práci laktačních poradkyní z Mamily, díky jedné z nich kojím a pečuji o svou dceru kontaktně, s láskou a bezpečím mé náruče ❤️

únor 2022
Tereza

Zdravím všechny maminky i ostatní.

Ráda bych se a vámi podělila o náš příběh, který začal až po narození naší holčičky... Schválně píši AŽ... protože předtím jsem nevěděla, že bych se na příchod dítěte měla nějak zvlášť připravovat, více informovat a podobně. Myslela jsem, že vše přijde přirozeně samo. Ano, ono by to přišlo, kdyby i vše kolem nás bylo "přirozené". Jenže dnešní doba spíš napomáhá k tomu opaku... Chci tím říci, že předporodní příprava je určitě velmi důležitá a neměla by se podceňovat. Kéž bych to věděla dříve...
Naše holčička se narodila vyvolávaným porodem, který trval opravdu dlouho. Vážila okolo 2400 g. Bohužel hned po porodu proběhla separace místo bondingu a to vše včetně mojí nevědomosti vedlo k tomu, že se žádné vytoužené kojení nekonalo a dcerka musela dostat mléko umělé...
Až po příjezdu domů z porodnice se konečně mléko spustilo, ale nastaly další problémy. Nevěděla jsem, jak si miminko správně přiložit, jak často kojit, jak uspávat, jak si poradit s tím, že má holčička zkrácenou podjazykovou uzdičku a spoustu dalších důležitých věcí.
Naštěstí nám s tímto vším pomohla skvělá laktační poradkyně - A. Nedvědová... Ukázala nám jiný pohled nejen na kojení, ale i na celé mateřství a rodičovství. Zodpověděla všechny naše otázky, v dalších návštěvách i ukázala jak na nošení dětí a kojení v nosítku.
Díky tomu všemu si nadále užíváme společné chvíle i kojení s naší teď už 9ti měsíční holčičkou.
Ještě jednou velké DÍKY.

leden 2022
Michaela P.

Před porodem jsem si hledala různé informace o tom jak pečovat o miminko, jak s ním manipulovat. Zúčastnila jsem se i pár online kurzů, tak abych se cítila ,,připravená,,. Vůbec mi ale nepřišlo na mysl zjišťovat si něco víc o kojení a správném přisátí. Brala jsem to jako automatickou věc, že to půjde bez problémů.
Ale velice jsem se spletla. Po porodu císařským řezem se první přisátí nepodařilo. Pak jsem miminko několik hodin neviděla a ani druhé a třetí přisátí nevyšlo. Načež přišla sestra, která se mě zeptala, zda se mi už někdo podíval na prsa a že přinese kloboučky, pokud s tím souhlasím. Věděla jsem, že to není správná cesta, ale byla jsem tak zoufalá. Takže jsem kojila s kloboučky, ale po návratu domů jsem se jich chtěla zbavit. Hledala jsem různé informace, rodina se mě stále ptala, jestli už kojím normálně, což bylo dost frustrující. Až mi kamarádka dala kontakt na Vás. Hned jsme si domluvily schůzku a proběhlo jich myslím pět. Jedna u nás doma a ostatní u Vás. Naučila jste mě, jak si miminko přiložit, jak mu pomoct s přisátím, jak krmit z pohárku a cévkou a šátkovat. Postupně se kojení zlepšovalo, až se miminko naučilo pít bez kloboučku a já jsem je slavnostně vyhodila do koše. Chvíli to trvalo. Jednou nám to šlo a další kojení byla katastrofa, kdy jsem se slzama hledala kloboučky, aby miminko neplakalo. Vždy jste mi ale dodala energii a motivaci. A to bylo asi to nejvíc co jsem mohla dostat. Od té doby se cítím tak nějak sebejistější, víc si věřím. Kojím už 8 měsíců, své miminko nevozím jen v kočarku ale často jej nosím. Spíme spolu v jedné posteli a já si vše užívám a hlavně stojím si za tím.
Všem maminkám a miminkům, které mají nějaké potíže s kojením doporučuji návštěvu u Vás. Najdete tu nejen rady a pomoc, ale hlavně neuvěřitelnou trpělivost a podporu.

leden 2022
Jana

Naší Julče už jsou dva a půl roku a stále kojím ? Na začátku se nepřisávala, a když se přisála, usnula. Kojila jsem skoro pořád, spala přerušovaně 4 hodiny, dokrmovala cévkou přes prst (jinak mi to nešlo), zobala bylinky. Tříměsíční maraton, kdy bych to bez božího manžela a podpory paní Andrejka nedala. Zvládli jsme to, jde to! Ale byla to obrovská dřina.

leden 2022
Janča

Paní Andreu jsem kontaktovala po týdnu doma se synem. Je to moje první miminko, a myslela jsem že kojení je automatické věc. Bohužel, v porodnici se syn nechtěl přisát, usinal u kojení. Zkoušela jsem kloboučky až jsem skončila u odsávačky. Tu jsem si také koupila domů a z porodnice jsme se vrátili s kloboučky a odsávačkou. U paní Andrey se mi syn jentak, ani nevím jak, přisál na první dobrou ukázkově. Andrea mě ještě upravila techniku. Od té doby kojim přirozeně a bez problémů. Odsávačku i kloboučky mám schované ve skříni ? syn za měsíc přibral o 1300g. Snad jim tam příště nestrhne váhu ?

květen 2021
Hana C.

Služby paní Nedvědové jsem využila se svým druhorozeným synkem. První dceru jsem bez problému kojila dva a půl roku a syn od narození přibíral "luxusních" 350 g týdně - spal s námi v posteli, nosila jsem v šátku, dudlík jsem nikdy nepoužívala. Přesto jsme měli s kojením problém. Syn hodně zvracel a mlaskal, zjistila jsem, že mlaskat by při kojení neměl, a objednala se na laktační poradenství, to už se přibírání trochu zpomalovalo a já přestávala mít dost mléka. Paní Nedvědová nás navedla na problém s podjazykovou uzdičkou, který jsme následně vyřešili s panem doktorem Bodo v nemocnici ve Svitavách, který podjazykovou uzdičku synovi chirurgicky uvolnil (a zní to mnohem hůř, než jaké to bylo:-)). Paní Nedvědová následující den ještě zkontrolovala kojení po zákroku a doporučila bylinky k podpoře laktace. Ty jsem nakonec nevyužila, protože než otevřeli naši lékárnu, kojila jsem úplně bez problémů a kojím dodnes. Jsem moc ráda, že jsme s řešením problému neotáleli :-)

únor 2021
Radka P.

Můj příběh začal asi po dvou týdnech kojení, kdy jsem si myslela, že dělám vše správně a uplakané miminko hned neznamená, že má hlad.. Později jsem se dozvěděla, že asi opravdu plakala hlady. Přibírala mi asi 100g týdně a doktorka mi už cpala sunar. Nechtěla jsem se hned vzdávat a začala jsem shánět kojeneckou váhu, abych věděla, kolik si malá vypije. Ozvala se mi známá s radou, že mě to jen vystresuje a ať se na váhu vykašlu. Poslala mi kontakt na pí. Nedvědovou s tím, že jí taky pomohla s kojením. Uběhl asi týden a já se jí po další neúspěšné návštěvě u pediatričky konečně ozvala. Paní Andrea nás přivítala u sebe doma v ČK. Ukázala mi pár triků, jak poznat, jestli malá pije nebo mě jen používá jako dudlík. Co se týče dudlíku, tak ten jsme po první návštěvě odložily a už jsme se k němu nevrátily. Na její radu jsme koupily šátek a začaly jsme spolu spát i v posteli. Dneska je prckovi rok a pořád kojím, sice jen před spaním a v noci, ale i tak je to pro mě obrovský úspěch.
Všem, které mají problém s kojením vřele doporučuji. Jsem ráda, že jsem se tak rozhodla.

leden 2020
Anna H.

Andrejka mi také pomohla a to hlavně její přeporodní konzultací.

Během těhotenství jsem zvažovala zda docházet na nějaký předporodní kurz, pořád jsem se nějak nemohla rozhoupat, tak jsem začla tím že jsem se vyptávala dopodrobna sestřenek a blízkých kamarádek jak probíhal porod u nich. S hrůzou jsem zjistila že žádná z nich nekojila moc dlouho, nebo nekojily vůbec. Uvědomila jsem si že o tom vůbec nic nevím a došlo mi že bych tomu měla věnovat pozornost. Bezdětný člověk si vše představuje trochu jinak :D (jednodušeji). Vyhledala jsem Andrejku a zeptala se jí zda mi k tomu něco řekne, to byla ta nejlepší věc co jsem mohla udělat. Andrejka mi věnovala nemálo času a vysvětlila i na videu ukázala co se děje krátce po narození miminka o čemž jsem neměla ani tušení, dále mi řekla důležité věci které se nesmí podcenit a taky mi dala jistotu že už z porodnice ji mohu zavolat o případnou pomoc. U nás to dopadlo bezvadně, měla jsem dobrý porod a díky informacím od Andrejky jsme s manželem prožili krásnou chvíli hned po narození miminka při prvním přiložením minka tělo na tělo. Kojení se mi v porodnici rozběhlo a tak po propuštění domů se u nás Andrejka stavila aby mi ještě poradila jak správně držet miminko a jak správně přikládat na kojení. I tak to nebylo jednoduché ale holčička nám přibývala na váze a měla se k světu. Nadále jsme s Andreou byly v kontaktu, radila mi v případě potřeby a také s nošením miminka v šátku a nosítku. Díky Andrejce kojím doteď a to je naší holčičce už 19 měsíců. Takže velké díky patří Andrejce a věřím že pomůže ještě spoustě maminkám.

Závěrem všem doporučuji předporodní konzultaci, může vám to ušetřit hodně zbytečných problémů a víc si můžete užívat miminka!

říjen 2019
Simona B.

Mám syna 2,5 roku,když jsme přijeli z porodnice domů,tak jsme měli kloboučky,zhruba po 6 týdnech začal syn hrozně plakat,pořád jsem nevěděla proč a on chudák plakal hlady,přestalo se mi tvořit mléko,ale jelikož jsem se kojení nemínila vzdát,vyhledala jsem pomoc laktační poradkyně Andrey,pomohla nám se zpět rozkojit,odbouraly jsme kloboučky a naučila mě kouzlu satkovani.Syna jsem kojila až do jeho samoodstavu.Po dvou letech jsem otěhotněla znovu a byla mi zjištěna těhotenská cukrovka,kde jsou pak různá rizika.Rozhodla jsem se tedy Andreu kontaktovat ohledně porodní přípravy,vše jsme probraly a díky přípravě proběhl porod bez problémů a následně kojení taktéž.Byly jsme s dcerou ukázkový příklad kojeni,malá krásně přibývala a brzy nás pustily domu.Andrea nás po propuštění domu byla zkontrolovat a pomoci mi s rankami na prsou.Vse proběhlo opět na jedničku.I dceru satkuji,protože jsem si nošení zamilovala.Andrea je neskutečný člověk s velikým srdíčkem.Jsem rada,že jsem její pomoc tehdy vyhledala.Jsme nadále v kontaktu.Patri ti mě velké diky

duben 2019
Petra M.

Andrejku jsem k nám poprvé pozvala, když bylo Aničce 10 dní. Z porodnice jsme odjely s kloboučky. Anička se nedokázala přisát a v porodnici nás odbyli kloboučky a bylo vyřešeno.Ja se s tím nechtěla smířit a už z porodnice kontaktovala Andrejku. Domluvily jsme si schůzku na jedno krásné nedělní dopoledne a to byl poslední den,kdy jsem kojila s kloboučkem. Přitom stačila jen změna polohy a povzbuzení, že to zvládneme. Kojim už víc jak 21 měsíců. Andrejko moc díky!!!

březen 2019
Dagmar D.

K Andrejce jsme přijely s dcerkou v jejich asi 3 měsících. Nepřibývala na váze, přisávala vzduch a samozřejmě měla dudlík, jak nám poradila paní lékařka, aby si necucala prstíky. Po nakojení z jednoho prsa jsem Julinku položila na gauč a čekala, co teď. Andrejka mě pobídla, abych nakojila z druhého prsa. Mela jsem strach, ze bude Julinka blinkat, ale udelala jsem to a Julinka sála. Pila a pila a pak zase prsní strídačka. A Andrejka měla radost, když viděla, že se znovu spustila laktace. Ukázala nám i základy bezplenkové metody. Odjížděly jsme s pujčeným šátkem a s radou, ať dáme pryč dudlik. Šátek jsem si vlastní koupila do 14ti dnů. A od toho dne jsem rozhodne nečekala 3 hodiny, abych nakojila. Julinka začala krásne přibývat. Zakulatila se. Vypadala zdravě. Kojila jsem tak dlouho, dokud neodvrátila hlavu a neusnula :D :D. S dudlikem jsem bohužel čekala ješte mesíců. Ale když Julinka začala plakat, už když viděla prso. A naštěstí nechtěla žádnou alternativu dokrmu. Skočila jsem s ní na balon a večer ji dokázala uhopsat i bez dudlíku. Nekecám, od druhého rána jsem ji zase mohla kojit, jako by nikdy žádný dudlík nebyl. Za tři dny jsem všechny dudlíky rozstříhala a byla šťastná. Nesmím zapomenout, že mi Andrea vysvetlila i jak je duležité, aby spala Julinka s námi v posteli. Da se říct, že se mi po navštěvě u Andrejky změnil svět. Mockrát děkuji. A vy ostatní. Neváhejte. Nikdo učený z nebe nespadl..... Julince jsou 2 roky. Netušila jsem, jak je krásné a důležité kojit ditě tak dlouho. Je to tak přirozené... Je to take neuveřitelná pomoc při růstu zoubků, nachlazeni, stresu...

březen 2019
Mirka P.

Andreu mi přihrál osud a to naštěstí brzy po porodu. Jako prvorodička jsem měla v mysli, že porodím a kojím, je to tak přirozené, že. A ono ejhle. Z porodnice jsme s naší malou Aničkou odjížděly s částečným dokrmem a doporučením na zakoupení Nutrilonu. Doma jsem se příkrmům bránila, cítila jsem, že to tak nechci, ale do toho jsem měla doma neustále plačící miminko. Únava, vyčerpání, nevědomost a touha ukonejšit miminko a dát mu pořádně najíst u nás znamenalo zahájení příkrmů jako doplněk ke kojení. Měla jsem však štěstí na úžasnou kamarádku a především na to nejskvělejší miminko na světě. Kamarádka mi doporučila stránky Mamila, kde se dozvím ,jak navýšit mléko, jak dokrmovat, zda správně kojím a kde především najdu seznam laktačních poradkyň, které opravdu ví, jak na to. A já neztrácela chuť zjistit, jak na to s Aničkou musíme jít. Bylo to právě i díky Aničce, která sice vzala na milost i umělé mléko, ale svým křikem a neustálým vyžadováním mámina prsa, mi především ukazovala, že chce mámu a od mámy a nenechá se oklamat nějakými náhražkami (dudlík, lahev, bylo naštěstí něco, co sama odmítala - proč naštěstí? Protože teď už vím, že tyhle dvě věci nám mohly zavřít cestu před celým kojením). Doma jsme nosili, přikládala jsem Aničku na vyžádání a byla nesmírně unavená. Odhodlala jsem se tedy vyhledat pomoc, asi v třetím týdnu po porodu (teď už bych neváhala a volala hned z porodnice!). Zavolala jsem paní Nedvědové, protože ta byla pro nás od Hradce Králové nejblíž. Už první kontakt pro mě byl velice uklidňující a podporující, dostala jsem pochvalu za nošení a přikládání a nabídku co nejvčasnějšího termínu. Tak jsme si udělali výlet za úžasnou ženou. Nikdy nezapomenu na to, jak si sundávám podprsenku, že Aničku nakojím, abychom zkontrolovaly techniku a přes celý pokoj mi vytřísklo mlíko z prsa, první vlaštovka, mlíko je:-D Anička byla u prsa trochu lenoch, a díky novorozenecké žloutence, i spavec. Dozvěděla jsem se, jak správně kojit a bylo jasné, že mlíčka je třeba víc i posílit Aničku a trochu ji probrat. Andrea mě naučila dokrmovat cévkou po prsu, utvrdila mě, že mám kašlat na jakékoliv intervaly kojení a kojit na požádání, vysvětlila mi, jak odsávat a stimulovat prsa a dovedla mě na super věc, na dárcovské mateřské mléko. A tak jsme začaly s Aničkou znovu a lépe s kojením doplněným o dokrm po prsu a to mateřským mlékem od úžasné maminky, kterou jsem našla 20 minut autem od nás!!! Neuvěřitelné! Pocit dokrmovat dítě přímo po prsu byl božský. Anička spokojená a postupně začala víc a víc baštit. Kojily jsme skoro nonstop, ale díky šátku jsme mohly kojit kdykoliv a kdekoliv. Bylo to vyčerpávající, byla jsem často hodně unavená, ale věděla jsem, že chci kojit. Cesta ke kojení bez dokrmu nám trvala tři měsíce, postupně jsme ubírali dávky dárcovského mléka a já věřila v dostatečné množství toho mého. Manžel mi byl úžasnou podporou a bez něj by to nešlo! Často vařil, dělal mi svačinky do postele a podporoval mě v kojení. Téměř tři měsíce jsem totiž odsávačkou musela stimulovat prsa i v noci, což pro mě bylo asi nejvíc vyčerpávající. Anička jinak byla veselé děťátko a to mě utvrzovalo v tom, že jsme na správné cestě a prostě ji dávám to, co potřebuje. Kliku jsme měli i na pediatričku, která neřešila, že Anička pomaleji přibírá a je drobnější, netlačila mě do umělé výživy a odložila i očkování, abychom počkaly až Anička nebere trochu síly. K Andree jsme pak jeli asi ještě dvakrát a jednou jsem jela i na její Podpůrnou skupinku (jednu se nám podařilo domluvit i v Hradci Králové). V tomhle období je opravdu důležité obklopit se lidmi, co kojení rozumí a jsou na stejné cestě, protože jednou jste dole, jednou nahoře. Každé naše setkání pro mě byl nový hnací motor, ujištění a povzbuzení,ať vydržíme a že to umíme. Od čtvrtého měsíce jsem plně kojila, ikdyž ještě měsíc za pomoci bylin ke zvýšení laktace. Anička byla téměř do půl roku pořád přicuclá na prsu, časem už jsem to brala jako normu a netrápila se myšlenkami,že by bylo málo mléka. Při zavedení příkrmů jsem zjistila, že má prostě apetit, jak objevila jídlo, pořád jedla a doplňovala to mlíčkem. Teď je Aničce 27měsíců a stále kojíme. Kojení považuji za to nejkrásnější a nejpřirozenější a jsem ráda, že jsme si k němu ušly svoji cestu. Pomáhá nám, když je ouvej, pomohlo, když rostly zuby, pomáhá uklidnit. Při pohledu zpět už bych Andreu vyhledala nejlépe na předporodní poradenství. A jestli vám to nevyšlo, nevyčítejte si to a ozvěte se jí hned, jak můžete. Andrea je motor, úžasná žena, chodící energie, pochopení, je velice inspirativní a především ví, jak na to!:-)

březen 2019
Aktuálně:
Aktuálně: nabízím služby duly - průvodkyně porodem s termínem porodu "na poslední chvíli" na ÚNOR. Přijímám klientky k doprovodu k porodům s termínem od 20. 3. 2023.